“İşte Gençlik” Projemiz

Dernek olarak 2016 yılı itibariyle de, İtalya’dan “JOINT” Derneği ve Türkiye’den Abdullah Gül Üniversitesi işbirliğinde “Youth@Work”/“İşte Gençlik” projesini hayata geçirdik. Projemiz,  Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı* çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Program, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi. Programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Bakanlığı sorumlu. Merkezi Finans ve İhale Birimi ise Programın sözleşme makamı.

Proje ortağımız olan “JOINT”, İtalya’nın gençlik alanında önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından olup, özellikle sosyal girişimcilik ve sivil toplum iletişim ağları konusunda önemli faaliyetler yürütüyor.

Projemizin iştirakçisi Abdullah Gül Üniversitesi Türkiye’de ilk vakıf destekli devlet üniversitesi olarak yeni nesil üniversiteler akımının öncüsü.  Gençlik çalışmalarına ayrı bir önem veren AGU, ulusal ve uluslararası boyutta faaliyet gösteren ve bir ilk olan Gençlik Fabrikasını kurdu. Avrupa gençlik çalışmaları alanında uzman ekibi ile proje kapsamında eğitim modülü kurgulanmasında, ulusal ve uluslararası kamplarda uygulanmasında ve yaygınlaştırılmasında aktif rol oynayacak.

15 Şubat 2016 – 2017 tarihleri arasında bir yıl süreyle devam edecek projemiz, genç girişimciliğinin yenilikçi ve yaratıcı metotlarla desteklenmesini; bu kapsamda Türk ve Avrupalı paydaşlar arasında güçlü bir diyalog ve sürdürülebilir işbirliklerinin geliştirilmesini hedefliyor.

Bu kapsamda öncelikle iyi uygulama örneklerini gözlemlemek üzere 3 – 10 Nisan 2016 tarihleri arasında İtalya’ya bir çalışma ziyareti düzenlenecek. Çalışma ziyaretine genç girişimciliği alanında çalışan uzmanlar, eğitmenler, eğitim kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları ve girişimciler katılacak.

Çalışma ziyaretinin ardından girişimcilik üzerine genç dostu bir dilde ve yaygın eğitim metotlarına dayalı bir eğitim modülü ve girişimcilik oyunu geliştirilecek; geliştirilen bu araçlar Türkiye çapında eğitmenlerin katılacağı bir eğitmen eğitiminin yanı sıra, ulusal ve uluslararası girişimcilik kamplarında uygulanacak. Bu şekilde toplamda 150 STK’ya ve 1.500 gence ulaşılması hedefleniyor.

Projemiz, çeşitli STK temsilcileriyle birlikte oluşturacağımız bir jüriyle düzenleyeceğimiz “En İyi İş Fikri” yarışmasıyla sonuçlandırılacak.

Projemizle ilgili gelişmeleri derneğimizin Facebook sayfasından takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/AntalyaEUCenter.

[simpleresponsiveslider]